Lepiej zapobiegać, czyli jak minimalizować ryzyko wystąpienia zaburzeń potencji?
Zaburzenia potencji miewają różne podłoże, zawsze jednak powinniśmy traktować je jako dolegliwość, którą można i powinno się leczyć. Problemy z potencją mogą wiązać się ze sferą psychiki (wtedy najlepiej udać się do seksuologa) lub być kwestią czysto zdrowotną (wówczas potrzebna jest pomoc urologa lub kardiologa).
Szacuje się, że zaburzenia erekcji to problem, z którym boryka się nawet co drugi mężczyzna pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. W Polsce skarży się na niego około 3,5 miliona panów, jednak tylko co trzeci mężczyzna zgłasza się do lekarza, ponieważ problemy z potencją to u nas wciąż temat tabu. Tymczasem powody jego wystąpienia bywają rozmaite, a nierzadko kłopoty w sferze łóżkowej są pierwszym objawem poważniejszych schorzeń, na przykład wskazują na niedomaganie układu krążenia.
Przyczyny zaburzeń potencji, czyli dziesiątki powodów
Jeśli podłożem zaburzeń erekcji są problemy natury psychologicznej, zazwyczaj wiążą się z obawą, czy mężczyzna sprosta wymaganiom partnerki, lub też są powiązane z zahamowaniem dotyczącym seksu, które dana osoba wynosi z domu rodzinnego.
Zaburzenia potencji mogą jednak towarzyszyć także nadciśnieniu tętniczemu, miażdżycy, częstym infekcjom układu moczowego, problemom neurologicznym (na przykład urazom kręgosłupa) czy przerostowi gruczołu krokowego. U niektórych panów doświadczających zaburzeń potencji problem ten wiąże się z niedoborem testosteronu bądź wysokim stężeniem prolaktyny.
Co ważne, na problemy z erekcją często mają wpływ: przemęczenie, nadużywanie używek, w tym alkoholu, a także długotrwały stres.
Profilaktyka, czyli dbaj o siebie
Nie zawsze problemom z potencją można zaradzić, jednak pewne zasady, jeśli odpowiednio wcześnie wprowadzimy je w życie, na pewno zminimalizują ryzyko pojawienia się kłopotów w sypialni. Podstawą w tym przypadku – jak i w kwestii wielu innych schorzeń – jest zdrowy tryb życia oparty zarówno na odpowiedniej diecie (dużo warzyw i owoców, a mniej mięsa i tłuszczów zwierzęcych), jak i na regularnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia w tym przypadku mają m.in. pomóc redukować nadwagę (otyli mężczyźni mają prawie trzykrotnie wyższe ryzyko wystąpienia problemów z potencją!), usprawniać ciało i podobnie jak dieta ułatwiać utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu oraz ciśnienia. Warto postawić na uprawianie dowolnego sportu typu cardio (na przykład jazdę na rowerze lub bieganie) przez przynajmniej 20 minut dziennie 5 razy w tygodniu. Ruch znacząco zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia impotencji.
Poza podejmowaniem sportu, eksperci polecają panom również proste ćwiczenia polegające na zaciskaniu mięśni dna miednicy. Można je ćwiczyć podczas siedzenia w samochodzie lub pracy, a także w trakcie oddawania moczu, przerywając kilkukrotnie jego strumień.
Na tego typu problemy pomogą także kąpiele siarczkowe – siarka bowiem przeciwdziała zaburzeniom erekcji. Temperatura takiej kąpieli jest zbliżona do temperatury ciała, a po niej wskazany jest odpoczynek trwający od pól godziny do godziny.
W profilaktyce zaburzeń erekcji nie powinniśmy zapominać o odstawieniu używek – problemom w sypialni na pewno nie są bowiem obojętne alkohol i papierosy (ryzyko pojawienia się impotencji u palaczy jest nawet do 80% wyższe niż u niepalących mężczyzn!).
Najprzyjemniejszą formą profilaktyki impotencji jest jednak regularna aktywność seksualna, która pozwala utrzymać w dobrym stanie naczynia i mięśnie odpowiedzialne za erekcję. Pozytywnie wpływa też na pozytywne relacje między partnerami i zbliża ich do siebie, dzięki czemu minimalizuje czynniki psychologiczne mogące powodować problemy z potencją.
Na koniec warto jeszcze dodać, że w przypadku impotencji psychogennej, którą mogą wywołać na przykład stres czy niepokój, poleca się techniki relaksacyjne takie jak aromaterapia czy masaż, które pomogą wypocząć i odprężyć się. Podstawą skuteczności seksualnej jest bowiem relaks.
Wielu mężczyzn obawia się i wstydzi rozmawiać z kimkolwiek (a tym bardziej z lekarzem) o swoich problemach w sypialni. Zaburzenia erekcji to jednak kwestia tak powszechna, że temat ten nie powinien stanowić tabu. Tak jak przy zapobieganiu wielu schorzeń, tak i w kwestii potencji i sprawności seksualnej niezwykle istotny jest zdrowy tryb życia: zbilansowana dieta, regularny ruch i nie narażanie się na długotrwały stres.