Chcesz poznać Solec-Zdrój bliżej?
Zarezerwuj pobyt w Malinowym Raju
Gmina liczy ok. 5400 mieszkańców. W roku 1837 Zdrój Solecki został wpisany do rejestru uzdrowisk polskich i zapis ten otwiera historię uzdrowiska. Na terenie gminy Solec-Zdrój odwiedzić można m.in. Szaniecki Park Krajobrazowy. Poza wspaniałym krajobrazem do wizyty w Solcu Zdrój zachęca specyficzny mikroklimat, charakteryzujący się dużym nasłonecznieniem i małą ilością opadów w ciągu roku.
Będąc w Solcu-Zdroju warto obejrzeć zabytkowy kościół Św. Mikołaja z krucyfiksem z XVI-XVII w., renesansową płytą nagrobną Samuela Zborowskiego, drewniany kościół w Świniarach z XII wieku oraz Pałac w Zborowie – pierwotnie renesansowy z XVI-XVII w. (gniazdo rodowe magnackiej rodziny Zborowskich).
Obecnie w Solcu Zdroju istnieją dwa źródła wody leczniczej: solanki chlorkowo-jodkowo-sodowo-bromkowo-siarczkowej, którą nazywamy po prostu wodą siarczkową. Duże stężenie siarki oraz wysoka mineralizacja powodują, iż jest to najsilniejsza woda lecznicza tego typu na świecie. Posiada ona wysoką wartość leczniczą stosowaną przede wszystkim w schorzeniach narządów ruchu, reumatycznych oraz ortopedycznych – z czego od wieków słynęły sanatoria Busko-Solec.
Poznaj moc wody siarczkowej z Solca-Zdroju