Cukrzyca to nie tylko choroba osób starszych i schorowanych. Jak jej uniknąć?
Cukrzyca to przewlekłe schorzenie spowodowane zaburzeniem wydzielania insuliny. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi (czyli hiperglikemią) i może prowadzić do niewydolności różnych narządów i zaburzeń ich czynności – szczególnie oczu, serca, nerek, nerwów i naczyń krwionośnych.
Najczęstszą jej postacią jest cukrzyca typu 2, zwana dawniej insulinoniezależną, którą obserwuje się u aż 80% chorych. Jest spowodowana zaburzonym działaniem i wydzielaniem insuliny. Najczęściej rozwija się u osób otyłych, starszych lub z zaburzeniami metabolicznymi. Cukrzyca typu 1 wiąże się zaś z rzeczywistym brakiem insuliny na skutek procesu immunologicznego. Ten typ choroby zazwyczaj diagnozuje się u dzieci i osób młodych.
Jak rozpoznać cukrzycę?
Objawy cukrzycy bywają różnorodne i zależą od typu oraz etapu zdiagnozowania choroby. Symptomy wskazujące na cukrzycę typu 1, pojawiającą się na ogół u osób młodych, pojawiają się zazwyczaj nagle i mogą wiązać się z odczuwaniem wzmożonego pragnienia (chorzy wypijają nawet kilka litrów płynów na dobę), częstym oddawaniem moczu, zmęczeniem, osłabieniem i znacznym zmniejszeniem masy ciała (nawet 10 kg lub więcej na miesiąc lub dwa). Wiele osób obserwuje także u siebie wówczas zaburzenia widzenia, zakażenia grzybicze i bakteryjne, skurcze mięśni czy zaburzenia rytmu serca.
Cukrzyca typu 2 może przez długi czas nie dawać widocznych objawów, a chorzy nie wiedzą o swoim stanie. Do jej rozpoznania nierzadko przyczyniają się dopiero objawy związane ze złym funkcjonowaniem uszkodzonych narządów wewnętrznych. Symptomy, które powinny zwrócić naszą uwagę, to: nawracające zakażenia grzybicze i bakteryjne, zmęczenie, osłabienie, częste oddawanie moczu, silne pragnienie, a także choroby małych i dużych naczyń krwionośnych.
Zanim będzie za późno…
Współczesna medycyna nie zna leku na cukrzycę, który raz na zawsze pozwoliłby uwolnić się od choroby. Cukrzyca jest więc wciąż schorzeniem podstępnym i bardzo groźnym, prowadzącym do zagrażających zdrowiu powikłań. Tym bardziej więc powinniśmy skupić się na jej profilaktyce, by w porę zapobiec rozwojowi cukrzycy.
Co więc robić, aby zawczasu zminimalizować ryzyko? Przede wszystkim zadbać o zdrową dietę oraz regularnie ćwiczyć. Nasze posiłki powinny zawierać odpowiednio duże porcje warzyw i owoców, a jak najmniej słodyczy i tłuszczów, szczególnie zwierzęcych. Warto wiedzieć, że warzywa i owoce zawierają tzw. flawonidy (barwniki i przeciwutleniacze), które stymulują produkcję insuliny i blokują łączenie się glukozy z białkami (glikację). Cukrzyca wzmaga ten proces i powoduje szybsze starzenie się komórek.
Zdrowa dieta to też unikanie produktów wysoko przetworzonych i kalorycznych, a także używek – nie każdy wie o tym, że każdy wypalony papieros może podnieść stężenie cukru we krwi, a osoba, która pali paczkę dziennie, zwiększa u siebie ryzyko zachorowania na cukrzycę aż o 60%!
W profilaktyce cukrzycy niezwykle istotna jest też aktywność fizyczna – ćwiczenia kilka razy w tygodniu, niezależnie od tego, czy postawimy na bieganie, aerobik czy jazdę na rowerze, pozwolą kontrolować masę ciała, walczyć z nadwagą i otyłością, a także poprawiać ukrwienie i dotlenienie organizmu, co pozytywnie wpływa na zdrowie.
W ramach walki z tą chorobą warto też na chociaż kilka dni wyjechać do sprawdzonego ośrodka typu medical spa, gdzie przy pomocy specjalnie dobranych przez specjalistów zabiegów będziemy mogli poświęcić czas dla dobra własnego zdrowia. Przy wspomaganiu leczenia cukrzycy świetnie działają na przykład kąpiele siarczkowe – siarczki obniżają bowiem poziom cholesterolu i trójglicerydów. Kąpiele takie trwają zazwyczaj 5-15 minut i wykonuje się je w wodzie o temperaturze 33-38 stopni Celsjusza.
Aby nie zachorować na cukrzycę, powinniśmy także badać krew i ciśnienie. Ważne jest regularne sprawdzanie poziomu glukozy, szczególnie po 45. roku życia.
Cukrzyca w ostatnich latach przybrała rozmiary pandemii – szacuje się, że na świecie żyje ponad 180 milionów diabetyków. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że liczba ta podwoi się do 2030 roku. Późna wykrywalność choroby powoduje, że chorzy cierpią z powodu groźnych powikłań cukrzycy – diagnozuje się u nich m.in. udary mózgu, chorobę wieńcową, chorobę naczyniową kończyn dolnych, zaburzenia lipidowe czy niewydolność nerek. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, już teraz postawmy więc na zdrową dietę, a wieczorne siedzenie przed telewizorem zamieńmy na spacery na świeżym powietrzu, gimnastykę czy jazdę na rowerze!