Jak zwalczyć rwący ból rwy kulszowej?
Rwa kulszowa to inaczej atak korzonków nerwowych, czyli objawy związane z uciskiem nerwu kulszowego, będącego największym nerwem obwodowym w ludzkim organizmie. Gdy się pojawi, odczuwamy silny ból w lędźwiach i drętwienie odcinków kręgosłupa, a często też mrowienie kończyn i ból nóg.
Przyczyn rwy kulszowej może być wiele: od wychłodzenia, gdy na przykład leżymy na zimnej ziemi, aż po zbyt duży wysiłek fizyczny, gdy z winy zbyt słabych mięśni brzucha i pleców krążki międzykręgowe zaczynają się wybrzuszać. Ucisk na nerw kulszowy może się też wiązać z chorobami takimi jak nowotwór, cukrzyca, otyłość czy być spowodowany stanem zapalnym w organizmie. Najczęściej jednak rwę kulszową powodują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, jego dyskopatie, skrzywienie lub wypadanie dysku.
Jak rozpoznać rwanie rwy kulszowej?
Rwę kulszową rozpoznamy po ostrym, przeszywającym, wręcz rwącym bólu okolicy pleców, który promieniuje na lędźwie, udo czy stopę. Może pojawić się nagle, na przykład przy gwałtownym pochyleniu się lub podnoszeniu ciężkiego przedmiotu. Ból, który wzmaga się przy kichaniu, kasłaniu czy śmianiu się, jest na tyle silny, że powoduje paraliż, a osoba nim dotknięta nie może nawet wstać z łóżka.
Dodatkowo może też:
- odczuwać zaburzenia czucia (mrowienie, swędzenie, drętwienie),
- mieć niedowład mięśniowy,
- mieć problemy z wypróżnianiem się.
Czy to rwa kulszowa?
Jeśli mamy problem z określeniem, czy ból, który nam dokucza, to rzeczywiście rwa kulszowa, możemy wykonać prosty test sprawdzający. Wystarczy, że sprawdzimy u siebie obecność tzw. Objawu Lasegue’a: położymy się na plecach na w miarę twardej powierzchni i postaramy się unieść jedną wyprostowaną nogę. Jeśli nie będziemy mogli tego zrobić z powodu nagłego, silnego bólu, mamy do czynienia z rwą kulszową.
Jak walczyć z bólem?
W leczeniu rwy kulszowej, poza farmakologią, stosuje się też ćwiczenia na wyciągu, a także zastrzyki domięśniowe. Ważne są także masaże – na przykład leczniczy masaż kręgosłupa – oraz fizykoterapia. Pacjenci odczuwają ulgę również dzięki nagrzewaniu, jonoforezie, działaniu prądu czy pola magnetycznego.
Uzupełnieniem leczenia powinien być odpoczynek, na przykład sanatoryjny. Specjaliści polecają korzystać wówczas z okładów z borowiny, a także kąpieli siarkowych, które zapobiegają nawrotom choroby.
Nawrotom zapobiegają także ćwiczenia rozciągające, a także wzmacniające. Wykonywać je należy powoli i stopniowo, zwiększając z czasem ilość powtórzeń. Uwaga: ćwiczenia sią wskazane dopiero po wstępnym odpoczynku po dolegliwościach bólowych.
Jak nie doprowadzić do rwy kulszowej?
Rwa kulszowa to bolesne, uciążliwe schorzenie, a jej leczenie – długie i kosztowne. Najlepiej jest więc zawczasu dbać o zdrowie kręgosłupa i nie doprowadzać do pojawienia się pierwszych objawów bólowych.
Profilaktyka rwy kulszowej polega na wprowadzeniu w życie prostych nawyków odciążających kręgosłup, na przykład:
- w samochodzie siadać tak, aby całe uda przylegały do siedzenia,
- nie podnosić ciężarów, które możemy przesunąć,
- przy podnoszeniu czegoś z ziemi kucać z wyprostowanymi plecami,
- spać w pozycji wyprostowanej, na twardym materacu z niewielką poduszką pod głową,
- podczas wstawania jak najmniej wyginać kręgosłup,
- nie zakładać nogi na nogę w czasie siedzenia,
- odpoczywać najlepiej na brzuchu,
- nie garbić się podczas pracy przy komputerze i często zmieniać pozycję,
- przy noszeniu zakupów równomiernie rozkładać ciężar na obie ręce,
- zamiast nosić ciężką torbę, jeśli to możliwe, używać toreb lub walizek na kółkach.
Takie działania wydają się czasochłonne, ale przynoszą o wiele więcej korzyści niż przyjmowanie suplementów, które są traktowane jako droga na skróty w zakresie profilaktyki różnych schorzeń, a często nie dają zadowalających efektów. W profilaktyce zdrowia kręgosłupa, ale nie tylko, nieocenione są natomiast regularne ćwiczenia fizyczne. Szczególnie dobrze działają na niego tak zwane kocie grzbiety. Ważne są też ćwiczenia wzmacniające plecy, a dokładniej: mięśnie przykręgosłupowe grzbietu, a także brzucha. Ich sprawne funkcjonowanie odciąża kręgosłup i sprawia, że znacznie rzadziej skarżymy się na bóle w tej okolicy.
Każdy, kto doświadczył rwy kulszowej, wie, że lepiej zapobiegać i wcześniej dbać o kręgosłup, niż później cierpieć i przechodzić długotrwałe leczenie. Szczególnie jeśli na jego zdrowie wpływają codzienne, wcale nie uciążliwe do przestrzegania nawyki. Nauczmy się więc ich i wprowadźmy w życie jak najwcześniej, póki nie jest jeszcze za późno.